ساندویچ پانل و کاربرد آن

ساندویچ پانل و کاربرد آن.

 ساندویچ پانل چیست ؟


ساندویچ پانل در واقع محصولی سبک است که از آن برای ساخت سقف ها و دیوار ساختمان ها استفاده می شود. ساندویچ پانل از لحاظ ساختاری در دو نوع پانل سقفی و پانل دیواری تولید می‌شود و جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح آجری و سیمانی می باشد. ساندویچ پانل سقفی از یک لایه ی میانی مواد عایق حرارتی تشکیل می شود و دو طرف آن با یک پوشش فلزی پوشانده می شود.
جنس ساندویچ پانل معمولا از مواد عایق هایی مثل پلی استرن یا پشم های معدنی مثل پشم سنگ و پشم شیشه است. از ساخت، یک مسئله ی حیاتی اقتصادی است.

 
هرچه یک ساختمان سریعتر ساخته و مونتاژ شود زودتر به سود دهی میرسد. برای ساندویچ پانل به خاطر داشتن اورلپ های ذوزنقه ای بیش از آن که از عبارت "ساختن" استفاده شود،
واژه ی "مونتاژ " برایشان به کار میرود. قطعات ساندویچ پانل پیش ساخته شده با گیره های ذوزنقه ای اورلپ، مانند یک خانه ی اسپاب بازی سر هم می شوند.
و دیگر نیازی به خشک شدن مصالح و سیمان نیست.
 
 
 

فرآیند ساخت و ساز با ساندویچ پنل

 
برای ساخت و ساز در بعضی از بخش های صنعتی اساخت یک بنا با ساندویچ پانل می تواند یک پروسه ی خشک و بدون نیاز به مصالح گچ و سیمان باشد. بدون هیچ آب و یا رطوبتی، پروسه ی ساخت سازه با استفاده از ساندویچ پانل فقط احتیاج به سرهم کردن و مونتاژ قطعات ساندویچ پانل با پیچ دارد.
 
پروسه ی ساخت بنایی ساختمان های سنتی از مصالح سیمان و گچ، برای آجر کاری، ساخت بتن و گچ برای کار نهایی، نیاز به مقدار بسیار زیادی آب دارند. بعضی از بخش های صنعتی مانند بخش چوب یا داروسازی باید به مقدار معینی رطوبت ثابت کنترل شده در فضا وجود داشته باشد. در نتیجه اگر نیاز به پارتیشن جدید یا بحش جدید داشته باشند عملیات ساخت و ساز مربوط با مصالح سنتی که نیاز به آب دارد نباید در کنار آن ها انجام شود.
بهترین گزینه برای این مدل کسب و کارها ساخت پارتیشن با ساندویچ پانل است که هم سریع مونتاژ می شود و هم دردسر های بنایی سنتی را ندارد.
 

هزینه های مربوط به ساندویچ پانل

 
هزینه ی خرید ساندویچ پانل بستگی به ضخامت کلی عایق هسته ی مرکزی محصول و مواد تشکیل دهنده ی آن دارد.
بودجه یک گزینه ی بسیار مهم برای تهیه ی ساندویچ پانل است. با این حال برای بازدهی طولانی مدت و عمر مفید و اثر بخشی و کاردهی بهتر، پنل ها را با ضریب بازدهی بالا، میتوانند گزینه ی بهتری باشند.
 
 از ویژگی های دیگر ساندویچ پانل می توان به مقرون به صرفه بودن آن، در کنار عمر بالا وکارایی بالای آن اشاره کرد. به عاوه ساندویچ پانل در کنار عایق صوتی و حرارتی، عایق فشار نیز هست. به همین جهت ساندویچ پانل می تواند برای هر نوع سازه ای مفید باشد. تخیل شما می تواند محدودیت شما باشد. در حالی که ساندویچ پانل می تواند کاربرد صنعتی داشته باشد، بعضی از پروژهای خانگی نیز می توانند با پارتیشن های ساندویچ پانل درست شوند.
 
ساندویچ پانل بسیار از لحاظ وزن سبک است. برای ساخت سازه هایی که برای داشتن مصالح گچی و سیمانی و رطوبت محدودیت دارند، عایق مناسب رطوبت است.
 
همانطور که گفته شد ساندویچ پنل علاوه بر کابرد صنعتی کاربرد های برای ساخت ساختمان نیز دارد.
این روز ها برای ساخت ساختمان هایی با معماری خاص و لوکس استفاده می شود.
 

ساختمان های لوکس با ساندویچ پانل

 
 
 ساخت ساختمان های لوکس با ساندویچ پانل های آماده بسیار ارزان و با هزینه ی کم قابل اجراست به علاوه اینکه بر برخلاف مصالح سنتی کار ساخت و ساز بسیار سریع تمام می شود سرعت ساخت بالا میرود. از آنجایی که ساندویچ پانل به خودی خود عایق گرما و سرما نیز هست به همین خاطر بسیار به مصالح ساختمانی سنتی ارجحیت دارد.
ساختمان های لوکس امروزه دیگر با ساندویچ پانل جایگزین شده اند.
سرمایه گذاران ساختن ساختمان های لوکس را دوست دارند. بنابراین مقدار زیادی از محبوبیت ساندویچ پانل و جایگزین شدن آن به جای مصالح سنتی ارزان تر بودن  و سریع تر تماما شدن پروژه باشد.
توسعه دهندگان به استفاده از مصالح ارزان تر و سبک تری می اندیشند که استحکام و کیفیت موارد دیگر را نیز داشته باشد.
 

محبوبیت ساندویچ پانل ها

کوتاه بودن تمام شدن زمان پروژه، در اجرای ساختمان هایی که از ساندویچ پنل استفاده می شود هزینه های بسیار کمی متقبل می شوند. از طرف دیگر این مصالح از
از نظر ایمنی نیز این محصولات نسبت به دیگر مصالح ساختمانی برتری دارند.
از دیگر دلایل محبوبیت ساندویچ پنل ها می توان به این اشاره کرد به اینکه عایق صوتی و عایق حرارتی هستند و بنا های ساخته شده با این روش دیگر نیازی به عایق بندی ندارند.
 

کاربرد ساندویچ پانل به طور کلی

از ساندویچ پانل ها در:
 • سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی
 • درمانگاه های سیار
 • مکان های عمومی یا خصوصی
 • در اکثر ویلا های پیش ساخته و مناطق مسکونی
 • آزمایشگاه ها
 • سوله های کارخانجات و سازه های فضایی
 • سقف کاذب ومکان های سر پوشیده
 • مدارس
 • اکثر بیمارستان ها
 • درمانگاه های سیار
 • مکان های عمومی یا خصوصی
 • در اکثر ویلا های پیش ساخته و مناطق مسکونی

 

کاربرد ساندویچ پانل:

 • برای کانتینر ها و کانکس ها
 • در سالن ها و انبار ها
 •  صنایع دفاعی
نصب و استفاده می شوند