معایب ساندویچ پانل

معایب ساندویچ پانل.

پانل عایق ساختمانی چیست؟

پانل های عایق ساختمانی (SIPS) پانل های ساختمانی مورد استفاده در دیوارها، کف ها و سقف ساختمان های تجاری و خانه های سبک هستند. SIPs پانل هایی با فوم سفت و سخت با ضخامت 4 و 8 اینچ هستند که بین دو لایه پوششی سفت و سخت قرار می گیرند.
 


 

برای ساخت فوم از پلی استایرن (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) ، پلی اورتان (PUR) یا پلی ایزوسیانورانت (PIR) استفاده می شود. در ساخت فوم با EPS و XPS ، فوم و پوشش را تحت فشار قرار داده و به هم می چسبانند. در ساخت فوم با PUR و PIR، فوم مایع تزریق می شود و تحت فشار بالا دبهبود می یابد.

متداول ترین تخته های پوشش تخته های  7/16 اینچی (OSB) می باشند. مواد دیگر به کار رفته در پوشش عبارتند از: ورق فلز، تخته سه لا، تخته اکسید منیزیم، پشم شیشه، گچ نسوز، و .. می باشد. SIP ها همچنین به عنوان پانل های فوم ساختاری، پانل های فوم-هسته، پانل های استرس پوستی و پانل های ساندویچ شناخته می شوند.

SIP در کارخانه ها تحت شرایط کنترلی ساخته می شوند. یکی از مزیت های ساختاری SIP تولید دیوارهای مستقیم است. سازه های SIP می تواند سطح بالایی از عایق بندی، نفوذ در برابر هوا و استحکام را به نسبت پوشش های مرسوم رائه دهد. با این حال، معایب و مشکلاتی در رابطه با SIP ها وجود دارد.

مشکلات استفاده از پانل های عایق ساختمانی (SIP ها) در ساختمان ها

با توجه به مزایای فراوانی که برای ساندویچ پانل ها در سایت های مختلف گفته می شود اما توجه به مسائل و مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از ساندویچ پانل ها با آنها روبرو شویم نیز خالی از لطف نیست.

در ادامه با چند نمونه از معایب ساندویچ پانل ها آشنا خواهید شد.

مشکلات ایمنی در برابر آتش پانل های عایق ساختمانی

بعضی از SIP ها، مخصوصا آن هایی که با OSB، تخته سه لایی و کامپوزیت پانل های نمای سازه ساخته می شوند در برابر حرارت و شعله عملکرد مناسب و کافی ندارند. ساختمان های ساخته شده با SIP به دلیل قابلیت اشتعال بالا در صورت وقوع حادثه ممکن است برای افراد کم توان و کودکان خطرناک باشد و آنها  را در معرض خطر بالای سوختگی و استنشاق دود قرار دهد.

 


 

معایب ساندویچ پانل در اولین مورد اشاره میکنیم به ساندویچ پانل های بی کیفیت که چه معایبی دارند با توجه به مزایای زیادی که اعم از وزن  سبک و یا محکمی و مقاومت بالایی این نوع از مصالح در برابر عوامل محیطی امروز راجع به ساندویچ پانل ها شنیده شده است بد نیست بدانیم به مشکلاتی که در زمان استفاده از آن ها با آنها روبرو می شویم ساندویچ پانل ها از مواد درجه یک و با کیفیت ساخته می شود در شرایط های گوناگونی همانند گفت رطوبت گرما سرما جنگ چی نور خورشید و تغییراتدمایی مقاومت و محکمی بالایی داشته و موجب می شود طول عمر و استحکام زیادی داشته باشند اما اگر برای این نوع ها از مواد نامرغوب استفاده کنیم این سازها  در کوتاه مدت با مشکل پوسیدگی و خوردگی می‌شوند و بازسازی یا جایگزین کردن این ها برای مشتریان هزینه اضافی به دنبال خواهد داشت

پانل های عایق ساختمانی یا SIP ها (structural insulated panels) ساندویچ پانل هایی هستند که اولین بار در دهه 1970 به خاطر قدرت بالای عایق بندی، مقاومت در برابر نفوذ هوا و مقاومت بالای ساخت چوب مورد توجه قرار گرفتند. با این حال با گذشت زمان معایب این پانل های عایق ساختمانی باعث شده است سازندگان و معماران مزایا و مشکلات استفاده از SIP را ارزیابی کنند.

سیستم دیواری Bautex Block یک جایگزین بسیار عالی برای SIP هاست که بسیاری از مشکلات SIP را حل می کند بلوک های Bautex بلوک های بتنی عایقی هستند که در برابر رطوبت، آتش، قالب، پوسیدگی و موریانه عایق هستند. همچنین، بلوک های Bautex در طراحی بسیار انعطاف پذیر هستند.