انواع کانال های از پیش ساخته عایق

انواع کانال های از پیش ساخته عایق.

کانال های از پیش ساخته عایق چیست ؟

 این روزها با توجه به روز و نقش بسیار مهم صنعت تاسیسات و تهویه ی مطبوع در بهینه کردن مصرف انرژی در حالی که منابع و ذخایر در جهان رو به پایان است.
تولید کنندگان در راستای تولید محصولات با قابلیت مصرف بهینه انرژی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و علم، افزایش چشمگیری داشته است. در این زمینه می توان به  تولید کانال های از پیش عایق شده اشاره کرد.
 

کانال های از پیش عایق شده معمولا به شکل ورق با ابعاد 4×1.2 متر ساخته می شوند و به وسیله لوازم جانبی مخصوص نصب می شوند. این لوازم جانبی عبارتند از:
 •  فلنج  U
 • بند H
 • گوشه فلزی
 •  گوشه پلاستیکی
 •  نوار درزگیر آلومینیومی
 •  سیلیکون و چسب
کانال های از پیش ساخته عایق دارای ضخامت 10، 20 و 30 میلیمتر هستند. بیشترین میزان کاربرد را کانالهایی با ورق 20 میلیمتر دارند.
 


انواع کانالهای از پیش عایق شده


انواع کانال های از پیش ساخته شده، شامل سه مدل اصلی هستند که با یکدیگر ویژگی های مشترکی دارند. هر مدل از کانال های از پیش ساخته شده مناسب فضا و کاربرد خاصی می باشد. در ادامه به معرفی هر کدام بصورت جدا می پردازیم:
 

کانال های از پیش عایق شده PU   


از محبوب ترین و پر مصرف ترین کانال های از پیش ساخته شده ی عایق، می توان از کانال های عایق پلی اورتان نام برد.
کانال از پیش ساخته شده ی پلی اورتان، دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی می باشد. میزان انتقال حرارت آن 0.019(w/m°k) می باشد و انرژی بسیار کمی را هدر می دهد.
مولکول های پلی اورتان به دلیل دراز بودن کلاس B1 در حریق و همچنین طول عمر مفید بالا، برای ساختمان های اداری، مسکونی و... محبوبیت بسیار بالایی دارد.
لازم به ذکر است ضریب گسترش دود و شعله در این کانال ها منطبق بر مقررات ملی ساختمان کمتر از اعداد 50 و 25 می باشد.
 

کانال های از پیش عایق شده PIR


کانال های از پیش عایق شده PIR دارای کیفیت بسیار بالاتری از کانال های PU هستند. این مدل، از لحاظ طول عمر و مقاومت در برابر آتش برترین مدل کانال از پیش عایق شده می باشد و حتی کلاس حریق بالاتری نسب به کانال های از پیش ساخته شده ی PU  دارد. ماده اصلی در این مدل کانال ها Poly Isocyanate می باشد که ترکیبی از پلی یول و ایزوسیانات است.
 

کانال های از پیش عایق شده Phenolic


ماده اصلی به کار رفته در این محصول Phenol می باشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر حریق دارد. در نتیجه از این محصول می توان به عنوان عنوان مقاوم ترین کانال در برابر حریق یاد نام برد. تنها مشکل این مدل از کانال های پیش ساخته این است مه بسیار دارای طول عمر پایینی است این طول عمر پایین، چیزی بین 10 الی 15 سال دارد.
در هنگام انتخاب کانال های عایق از پیش تعیین شده، باید در نظر داشت که از این مدل نباید در پروژه های مسکونی، تجاری و اداری که نیاز به موادی با طول عمر بالا دارند،استفاده کرد. تنها برای مکان های پرخطر از نظر حریق، محصول مناسبی است و می توان از آنها استفاده کرد.
 

مزایای استفاده از کانال های از پیش عایق شده STI


 1. جلوگیری از اتلاف انرژی (Energy Saving)
 2. عدم نیازی به عایقکاری مجدد
 3. سازگاری با محیط زیست از نظر انتشار گازهای CFC
 4. سرعت بالا در نصب، ساخت و اجرا
 5. جاذب صدا و بدون لرزش (عایق صوت)
 6. مقاوم در برابر خوردگی و اشعه ماوراء بنفش
 7. عمر مفید بسیار بالا
 8. ضریب انتقال حرارت پایین
 9. نیاز بسیار کم به آهن آلات و ساپورت
 10. مقاومت در برابر حریق
 11. با توجه به روکش های آلومینیومی در مقابل رطوبت مقاوم می باشد.
 12. وزن بسیار کم (هر مترمربع حدود 1.2 کیلوگرم)
 13. دارای ضخامت ثابت حدود 20 میلیمتر در تمام ابعاد و سایز ها و استفاده از میله مهار داخلی در ابعاد و سایزهای بزرگ